HEKTOR - Yeni Dalga

HEKTOR

Aydınlık oldu. Kime göre? Bana göre. Martılara göre. Optimisttik harekete göre. Görünüyor muyum? Hiç sanmam. Hektor’a göre. Geciktiğine bakılırsa uyuyakalmış. Ya da ıslak. Üşümüş. Sığınmış.
Tık tık tık tık… Topuklu ayakkabı senfonisi başladı, eve dönüş vakti geldi semtin kimi kesimi için. Sağdaki sarışın olan. Yorgun görünüyor. Kime göre? Karşıdaki yanıp sönen tabelaya göre. Aydınlatmaya pek meyilli. Yorgun ama heyecanlı belli ki. Uykusundan sonra sarı elbisesine bürünüp aynı topuklu ayakkabıyı giyecek. Çarşı pazar gezecek. Tık tık tık… Mor bluzlu de heyecanlı mı dersin Hektor? Nerede kaldın? Bence hiç de heyecanlı değil. Havasız kalmış evindeki son uyku demlerini bitirip, kendini bir an önce gecenin kollarına bırakacak. Hevesli bile denebilir. Kime göre? Caddenin damla damla ıslanmış kaldırımlarına göre. Mor bluzlu geçerken nasıl da sıçrıyor tane tane. Zihnimde bir bulantı gibi şimdi mor bluzlu. Ya o da sadece yorgunsa Hektor? Karşılıklı birkaç kadeh rakı için tüm gece dert dinlemiş, mezelere hiç dokunmamış, şarkılarda ritim tutmamış. Zevklerden payını almış belli ki. Belki de hiç doyamamış havasız odasındaki kanepesine. Ben de uzandım. Kuş tüyü yastıktan neyi eksik birkaç sigara kokulu kitabın? Unutulmaya yüz tutmuş üstelik. Kimselerin okumadığı ve kimselerin üzerine düşünmediği binlerce paragraftan sadece birini açıp okudum. Silik hayatıma kazandırdığım kaçıncı paragraf kim bilir? Ben bilmem, o kesin. An itibariyle kafadan sallayarak yaptığım araştırmalara göre, okuduğum her paragrafı iki gıdım aklımda gerekli-gereksiz sırasına sokarak aslında edebiyata büyük katkıda bulunuyorum. Tarafımdan hatırlanmayı kendine bir hakaret sayacak tüm burnu havada, alafranga taşan paragrafları silişim bu yüzden. Fakat bazen gereklileri de mor bluzlu başını yastık niyetine koysun diye feda ettiğim doğrudur. Hatta bu iş için özellikle tatlı dille yazılmış satırların bulunduğu aşk romanlarını tercih ediyorum. Rüyasına etki edecekmiş gibi. Tatlı rüyalar mor bluzlu. Sarışın kadar yorgunsundur, kim bilir?

Bir sarışın bir morlu, bir sarışın bir morlu. Tık tık tık tık… Bir kulağımdan diğerine yürüyen bu sesi anımsayışım hep o utanmaz G. yüzünden. O geldikçe kaçtın benden Hektor. Aranızdaki bu söylenmeyen şey dostluğumuzu derinden etkiledi. Yine de G. tıktıkların arasından süzülüp geldikçe beni unutacaksın, belli. Meteliğe kurşun bile atamayan bir dosta kimse gerek duymaz. Kime göre? Sana göre Hektor. Üzdün. İnceden.Çınk çınk çınk… Duyarlı eller ceplere. Şehirdeki milyonlarca yalnızdan sadece birkaçı, birkaç saniyeliğine de olsa fark edilmeye muhtaç oluşumuzu fark etti dostum. Bu sabah da yaşıyoruz belli ki. Kime göre? Bana göre olmadığı kesin. Sen ne dersin Hektor?
-Miyav.

 Çiğdem GİDERHEKTOR HEKTOR Reviewed by Muammer Kökçü on Kasım 23, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.